Własna firma – jak sfinansować pierwsze inwestycje?

Znalezienie odpowiednich źródeł finansowania to spore wyzwanie dla przedsiębiorców. Problemy mają przede wszystkim osoby, które dopiero zaczynają prowadzenie działalnością gospodarczej i potrzebują środków na pierwsze inwestycje. Na szczęście istnieje kilka różnych rozwiązań, z których można skorzystać.

Największym zainteresowaniem cieszą się źródła finansowania, które nie wymagają zwrotu pozyskanych w ten sposób pieniędzy. Najbardziej oczywistym przykładem takiego rozwiązania są dotacje unijne. Niestety nowe zasady przyznawania dotacji są mniej korzystne i większość przedsiębiorców będzie zmuszona do skorzystania ze zwrotnej pożyczki.

Duże szanse na dotacje unijne mają przede wszystkim firmy, które wdrażają projekty o dużym stopniu innowacyjności. Wśród wymagań znajduje się konieczność prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, które następnie zostaną wdrożone w postaci nowych rozwiązań. Takie wymagania zamykają drogę do uzyskania dotacji dla wielu firm.

Ciekawym rozwiązaniem, które jest obecne w naszym kraju od niedawna, jest crowdfunding. Jest to metoda pozyskiwania środków przy pomocy zbiórki prowadzonej przy użyciu platform internetowych. Taka metoda jest często wykorzystywana w przypadku start-upów. Zaletą jest połączenie zdobywania kapitału z badaniem rynku, które pozwoli sprawdzić zainteresowanie przyszłą ofertą danej firmy. Crowdfunding na pewno będzie cieszyć się coraz większą popularnością.

Najwięcej przedsiębiorców nadal jednak decyduje się na klasyczny kredyt w banku. Uzyskanie takiego finansowania jest dużo trudniejsze w przypadku młodych firm, które dopiero rozpoczynają działalność i w związku z tym nie mogą się wykazać dobrą historią finansową. W takim przypadku alternatywą dla kredytów komercyjnych mogą stać się pożyczki na preferencyjnych warunkach z programów unijnych.

W czasie poszukiwania kapitału na rozkręcenie własnej firmy warto pamiętać o różnych dostępnych rozwiązaniach. Komercyjny kredyt z banku na pewno nie jest jedynym wyjściem z sytuacji i można znaleźć co najmniej kilka ciekawych alternatyw.